• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Методична робота

/Files/images/SAM_2550.JPG

Реформування дошкільної освіти в НВК Іст. №20 «Світлячок»

Наш НВК був створений в 2005році, формування комплексу –ц е була одна із складових реформ дошкільної освіти при якій відбувається тісна співпраця різних фахівців: практичного психолога, вчителя логопеда-дефектолога, вчителя з англійської мови, вчителя з хореографії, інструктора з фізичного виховання, педагогів дошкільників та вчителів початкових класів.

Наш колектив працює над проблемою: « Наступність у роботі дошкільної та початкової ланок освіти щодо забезпечення особистісного розвитку дитини», вся робота педагогічного колективу підпорядкована цій проблемі. Перш за все це належна організація наступності між дошкільною та початковою освітою, при якій відбувається узгодженість за державними стандартами: Базовим компонентом дошкільної освіти і державним стандартом освіти початкової школи. Спільно на педагогічних радах, консультаціях, «Педагогічному всеобучі»... – вчителі та вихователі ознайомились зі змінами в Законі «Про дошкільну освіту», опрацювали і засвоїли основні напрямки реформування дошкільної освіти, змістом Базового компоненту дошкільної освіти, державної Базової програми розвитку дітей дошкільного віку «Я у Світі».

Велику увагу , на сучасному етапі, приділяють етнопедагогіці. В Україні проживає понад 130 етносів, і лише максимальне наближення педагога до етнічних потреб, зумовлених етнічною культурою кожної дитини зможе дозувати гармонійне співвідношення між такими різними за сутністю педагогіками творення цілісної особистості. Мета етнопедагогічної освіти – сформувати з кожної дитини справжню Людину 21 сторіччя. Її моральний імператив повинен сягнути своїми витоками скарбниці етно- культури, національних та загальнолюдських цінностей. Обласним Інститутом післядипломної освіти був створений на базі нашого НВК експериментальний майданчик, спрямований на розвиток цілісної особистості. Із 20010 року ми розпочали проектну діяльність під назвою "Формування мовленнєвої компетентності у дітей дошкільного віку та молодших школярів засобами українознавства ". Проект складався із міні-проектів , яуі мали свою мету і завдання відповідно до віку дітей, творцями якого були вихователі та вчителі. Професійно сплановані заходи : ознайомлення дошкільників раннього віку із народним фольклором, ознайомлення із народними ремеслами нашого краю старших дошкільників, зустрічі із письменниками Коломийщини, залучення дітей старшого дошкільного та молодшого шкільного віку до театралізованої діяльності(драматизація українських народних казок), відвідування визначних історичних місць рідного міста внесли вагоме значення в розвитку формування маленького українця. Діагностування дошкільників показало, як підвищився мовленнєвий розвиток старших дошкільнят –діти вживають звернення та етикетну лексику, уміють висловлювати прохання. Вибачення, подяку, співчуття, вміють милуватись явищами природи та відображати цю красу словами, використовуючи різнобарвність та колорит української мови.

Контрольні зрізи, проведені в школі також показали позитивний результат в порівнянні із минулими роками.

Для підвищення фахової майстерності та згідно запланованих заходів щодо проекту був проведений семінар за темою «Чудотворна властивість глини». На цьому семінарі педагоги молодшого віку знайомились із властивостями глини, а вихователі із 20 річним стажем роботи ділились своїм досвідом та згадували часи, коли глиною забезпечували дошкільні заклади –і діти з радістю виліплювали із глини куманці, коники, півники... На практичному занятті педагоги змогли власноруч зліпити за бажанням фігурки. Майстер-клас проводили вихователь старшої дошкільної групи Горенчук О.М. та вчитель групи продовженого дня Дутчак Л.В.

Те, що транслює телебачення та висвітлюють сайти інтернету, на жаль, не може бути фундаментом для розвитку повноцінної гуманної особистості. Діти не вміють розділювати корисне і не корисне, вони втягують в себе всю отриману інформацію, тому ми повинні усвідомленно, і з великою відповідальністю, створювати розвивально-ігрове середовище для наших дітей. Базова програма розвитку дитини дошкільного віку «Я у Світі» націлює організацію життєдіяльності дітей у ігровій формі, зміщує акценти з обов`язкового засвоєння дітьми певного обсягу знань, умінь та навичок на розвивальний та виховний аспекти. Вона вперше висуває ідею інтимізації дитини – наближення атмосфери дошкільного навчального закладу до сімейного, збільшення часу на довірчі й щирі розмови з дитиною, особистісне спілкування.

Робота з батьками – це на мою думку, найважча робота. Адже вихователі, окрім виховання дітей займаються ще й вихованням батьків. І у вихователя, і у методиста, й у керівника дошкільного закладу посадових обов`язках чітко записано, що вони повинні проводити просвітницько-роз`яснювальну роботу з батьками. Але проводити роз`яснювальну роботу дитиктаторським методом, шляхом настанови з дорослими людьми, звичайно неможливо, педагог повинен особливо творчо організовувати спільні заходи із батьками. В нашому комплексі поступово починають відмовлятись від зустрічей під назвою «Батьківські збори», все частіше можна зустріти в батьківських куточках оголошення: «Посиденьки за круглим столом», «Святкування і частування за народним звичаєм», «Родинонько моя». В нас діє консультативний пункт для батьків під керівництвом практичного психолога «Берегиня», вихователі : Мокрицька С.М. і Горенчук О.М. започаткували щомісячний випуск газети «Що ми вміємо, що знаємо!». А, взагалі, вихованість, толерантність, педагогічна майстерність, високий фаховий рівень педагога - це запорука довірчих відносин та результат якісної співпраці з батьками.

В минулому році обласний інститут післядипломної освіти запропонував нам, як навчально-виховному комплексу розпочати впровадження Програми розвитку дитини старшого дошкільного віку «Впевнений старт». Ця програма отримала позитивні відгуки від батьків, вона, власне і спрямована на співпрацю із батьками в підготовці дітей до шкільного життя. Як і Базова програма розвитку дитини дошкільного віку «Я у Світі» так і Програма «Впевнений старт» ставить основний акцент на ігровій діяльності, вона є тим місточком що об`єднує і забезпечує наступність у роботі дошкільної та початкової ланок освіти та надає можливість полегшити адаптацію дітей в умовах шкільного життя. Ми провели моніторинг «Сформованості у дітей старшого дошкільного віку шкільної зрілості» - результат був дещо вищий в цьому році ніж в минулому. Однак успіхи дітей не можна оцінювати лише за зовнішніми факторами впливу на дитину, є ряд внутрішніх факторів, що впливають на емоційний, а загалом і на розумовий розвиток особистості – це сім`я (повноцінна, благополучна). І з двох випускних старших груп в кількості 50 чоловік 32 залишаються здобувати початкову освіту в нашому комплексі, таким чином ми матимемо можливість простежувати їх особистісний розвиток і співпрацювати із вчителями та батьками.

Реформу в дошкільній освіті провести неможливо лише завдячуючи, новим Програмам, затвердженими Законом України та Базовим компонентом «Про дошкільну освіту» - керівники та педагоги повинні на місцях змінюватись, підвищувати свою фахову майстерність та рівень самоосвіти, власне те чим ми і займаємось. Наскільки вдало в нас це виходить оцінять батьки та діти.

Хотілося б зачитати таку притчу: « Коли я був молодий і вільний я мріяв змінити Світ. Коли я виріс і порозумнішав, я усвідомив, що Світ мені не змінити. Тоді я вирішив змінити Країну в якій я живу. Але і це здавалося не здійсненим. Коли я перетнув половину свого віку я зробив ще одну спробу, в надії змінити свою сім`ю, найближчих мені людей. Але нажаль, цього не сталося, і ось тепер, лежучи у смертельному ліжку, я осягнув можливо, якби я змінив спочатку себе, далі моїм прикладом ішла би моя сім`я. З її натхненням та підтримкою ми б зробили інакшою нашу країну... І хто зна можливо тоді я б змінив Світ».

Таким чином проводити реформи потрібно починаючи із самого себе. Реформувати означає перетворювати, поліпшувати, робити краще!

Кiлькiсть переглядiв: 271

Коментарi